אודות עמירם אידלמן

עמירם אידלמן מתנהל בהליכה אטית. שעון על קב, הוא שולף במהירות מפתיעה סיפורים על ותיקי כנרת, וצועד בעקבות נופי השירים של הכוהנת הגדולה של הזמר העברי, נעמי שמר 

"נולדתי בכנרת, אבל אף אחד לא מושלם". כך, בהומור עצמי קצת מריר, פותח עמירם אידלמן מכנרת, יליד 1948, את סיורי העמק שלו. זה כ-20 שנה מוביל אידלמן קבוצות של מטיילים בשבילי עמק הירדן, בסיור הכולל פינות נסתרות, רכילות עסיסית מימי החלוצים וסיפורי לוחמים וחולמים. במשך התקופה רכש לו מעריצים שחוזרים לשמוע אותו, ונהנים לשמוע אותו צוחק על עצמו, בפרט, ועל האופי הכנרתי המיוחד, בכלל.

הלהיט של השנים האחרונות הוא טיול בעקבות שיריה וסיפור חייה של "המשוררת הלאומית", נעמי שמר. שמר נולדה בכנרת ב-1930. אביה, מאיר ספיר, היה מהדמויות הבולטות בקבוצה, פעיל ציבורי, גזבר וביטחוני סט . ספיר פעל עם חבר כנרת אחר, שאול אביגור, ויחד הם ביצעו משימות ביטחוניות עלומות בשליחותו של בן גוריון. האם, רבקה, הייתה זו שלחצה על הילדה נעמי שמר להגשים את ייעודה המוזיקלי. לימים, כשחזרה שמר מלימודיה באקדמיה והפכה למורה למוזיקה בכנרת, היא נתקלה בתלמיד עמירם אידלמן, שמעיד על עצמו בצניעות, שמוזיקה זה לא הצד החזק שלו.

 

אידלמן השתתף בהצגה המפורסמת "כיצד שוברים חמסין", לסיום כיתה ח' של בני כיתתו  ההצגה הוצגה בשנית ביובל לקבוצת כנרת . את השירים להצגה, מילים ומנגינה, כתבה המורה למוזיקה הצעירה, שמר. המפורסם שבהם היה השיר "על גדות ירדן", שהתפרסם מאוחר יותר כ"חורשת האיקליפטוס", בביצוע צוות הווי של הנח"ל עם הסולנית אופירה גלוסקא.

עמירם אידלמן לוגו